Olandijoje vėl baudžiami Lietuvos vežėjai

Paskutiniu metu užsienio žurnalistai bei darbo inspekcijos ypač domisi Lietuvos transporto sektoriaus vykdomais sistemingais pažeidimais. Deja, Lietuvoje pažeidimų niekas nemato. Daug kartų Lietuvos vežėjų profesinė sąjunga bei Lietuvos profesinių sąjungų Aljansas Seime ir Vyriausybėje pristatė, klestinčios modernios vergystės formas šiame sektoriuje.

Lietuvos profesinių sąjungų Aljanso vadovas A. Cuzanauskas apgailestauja, kad situacija nesikeičia ir įmonės nemato reikalo nei bendradarbiauti, nei ką nors keisti, nors tai jau peržengia darbo įstatymų ir baudžiamosios teisės ribas.Olandijoje, Geleen mieste patikrinimo metu tarnybos rado sunkvežimių vairuotojus, gyvenančius automobilių stovėjimo aikštelėje be tualeto, dušo ir elektros. Vieša paslaptis, kad dauguma tolimųjų reisų vairuotojų automobilių kabinose gyvena po aštuonias savaites.

Olandijos profsąjungos informavo, prieš savaitę trys sunkvežimiai stovėjo prie stovėjimo juostos Geleen mieste. Automobilių numeriai iš Rumunijos ir Lietuvos. Tačiau vairuotojų nematyti.„Jūs sugrįžkite čia savaitgalį“, – sako vyras, dirbantis kitoje gatvės pusėje. Tada, anot jo, bus dešimtys sunkvežimių, o vairuotojai gamins maistą lauke, tualeto reikalus atliks krūmuose. Dušo čia tikrai nėra ir niekad nebuvo.Tai panašu į viduramžius, – padarė išvadą, FNV-Stichting VNB transporto sąjungos ir Nyderlandų profesinių sąjungų federacijos narys E. Atema. Vairuotojai dirba už 65 eurus per dieną. Tikrinimo tarnybos įtaria, kad jie negauna atostoginių bei nesilaiko vairavimo bei poilsio režimo.

Praeitą savaitę pradėtas tyrimas dėl aštuonių vairuotojų. Profesinės sąjungos teigimu, tai yra vairuotojai, kurie veža krovinius į IKEA bei kitas bendroves.Roy Breidenbachas trylika metų vadovavo savo firmai ,,Kampstraat“. Jis matydavo, kad vakarus ir savaitgalius vairuotojai leidžia sunkvežimiuose. Vyras pats mato ir tarnybų patikrinimus.Breidenbachas teigia kad, per pastaruosius dešimt metų čia padidėjo sunkvežimių stovėjimo vietų skaičius. „Darbo dienomis kartais būna apie šešis, bet savaitgaliais iki keturiasdešimt ar penkiasdešimt. Važiuodamas gatve kartais gali užuosti išmatas. Savaitgaliais jie maistą gamina ant dujinių degiklių, šalia džiovina skalbinius.

Čia toks vaizdas, tarsi gyventų vergai. Liūdna, nes šie žmonės neturi kito pasirinkimo “ – pasakoja Roy.Profsąjungos lyderis E. Atema neseniai sulaukė telefono skambučio iš IKEA pagrindinės buveinės Šveicarijoje. „Jie norėjo sužinoti šių vairuotojų darbdavių pavardes, kurios organizuoja pervežimo paslaugas. Mes, žinoma, laikėmės konfidencialumo. Jei krovinių pervežimo užsakovai tikrai nori išspręsti problemą, turės tai padaryti bendradarbiaudami su profsąjungomis “ – teigė E. Atema.IKEA privalės raštu informuoti „De Limburger“ kai tik bus pradėtas šių neteisėtų veiksmų tyrimas, tuo pačiu turės pateikti paaiškinimą kodėl ne kiekvienam vairuotojui, vežančiam IKEA gaminius, yra užtikrinamos sąžiningos ir tinkamos darbo sąlygos. Tai taikoma visiems, dirbantiems, įskaitant darbuotojus, kurie nėra tiesiogiai įdarbinti.Kaip galėtumėte išspręsti problemą? „Jų išvarymas tik keičia vieną problemą kita“, – sako Breidenbachas, GOB politinės grupės narys Sittard-Geleen miesto taryboje.

“Jei kur nors pastatysime viešbutį ir restoraną, kas už tai mokės?” – uždavė klausimus Sittard-Geleen. Jis guodžiasi, kad vietos valdžia daugelį metų kovoja su šia problema.Stovėjimo juosta greitkeliuose suprojektuota kaip sunkvežimių stovėjimo vieta. Tai reiškia, kad vairuotojams leidžiama ten stovėti, sakė atstovė. Savaitgaliais specialieji tyrėjai (SIO) du kartus per dieną tikrina, ar vairuotojai laikosi taisyklių. Nors pagal taisykles vairuotojams leidžiama nakvoti savo kabinose, jie privalo praleisti privalomą savaitinį 45 valandų poilsio laiką ne vilkiko salone. Jei nustatoma, kad neteisėtai pastatė automobilį, kūreno atvirą ugnį, išmetė šiukšles ar atliko gamtinius reikalus krūmuose, vairuotojams skiriama bauda.

Dar 2015 m. vasario mėn. Sittard-Geleen vietos savivalda pasirašė ketinimų protokolą dėl „Sunkiasvorių automobilių stovėjimo Limburge“, ragindamas vietos valdžios institucijas ir vietos valdžią pabandyti kartu išspręsti šią problemą. Patikrintos automobilių stovėjimo aikštelės su įrenginiais, kurios skirtos sunkvežimių vairuotojams, apsvarstyta saugi automobilių pastatymo galimybė. Išvada: privatūs investuotojai nemano, kad tai pelninga, o vietos valdžiai trūko pinigų. Visos viltys dabar dedamos į Sittard-Geleen provincijos valdžią, bandančią išspręsti šią problemą.E. Atema problemą spręsti siūlo kitaip: „privalome griežtai kalbėtis su už tai atsakingomis tarptautinėmis bendrovėmis“. Čia jie turėtų sukti galvas, nes kitu atveju tai nesibaigs. Patikėkite, niekam nepatinka savo poilsio laiką leisti lietuje ir sniege kelis mėnesius “- piktinosi profsąjungos lyderis.

Parengta pagal FNV-Stichting VNB transporto sąjungos informaciją (Olandija)

https://www.ilent.nl/…/boete-voor-litouwse…

Dalinkitės:
Facebook
El. paštu

Skaitykite kitas naujienas