Laukiame tyrimo apie transporto sektoriaus naudą Lietuvai ir jos žmonėms

Vakar Seime Lietuvos profesinių sąjungų Aljanso vadovas A. Cuzanauskas Socialinių reikalų ir darbo komitete pristatė tolimųjų reisų vairuotojų darbo sąlygų problematiką:

– dėl nedeklaruojamo darbo laiko;

– dėl darbo, poilsio ir atostogų režimo nesilaikymo;

– dėl mokamų atostogų nesuteikimo ir darbo švenčių dienomis apmokėjimo;

– dėl priverstinio reikalavimo prašyti nemokamų atostogų;

– dėl mažinamų per pusę komandiruočių dienpinigių;

– dėl nederinamo komandiruočių laiko;

– dėl iš darbo užmokesčio daromų neteisėtų atskaitymų ir rinkliavų;

– dėl draudimo važiuoti saugiais mokamais keliais;

– dėl raštu tinkamai neįforminamų komandiruočių;

– dėl algalapių neteikimo;

– darbo užmokesčio išskaitų ir kt.

Posėdyje buvo paviešinta informacija, kad dabar Lietuvos transporto sektoriuje dirba 89 proc. darbo migrantų iš trečiųjų šalių. Reiškia, kad šiame sektoriuje galimybę užsidirbti turi tik 11 proc. lietuvių.

Per 2020 metus DGK sprendimu nutarta išieškoti iš darbdavių virš 600 000 eur. Sumos daugumą sudaro neišmokėti atlyginimai darbuotojams.

LR vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius J. Gricius pritaria, kad problematika aktuali. Jis siūlo ieškoti kompromisų. Pataria darbuotojams nepasirašinėti, to, ko nesupranta – sutarčių ir dokumentų nesuprantama kalba. (P.S. Tokius dokumentus verčia pasirašyti darbdaviai). Pritaria, kad nemokamos atostogos yra netinkamas pasirinkimas (bet darbdaviai verčia vairuotojus eiti tokių atostogų). Inspektorius pažada, kad ieškos spragų ir patikina, kad darbuotojų teises ginti reikia, bet ginti reikia ir įstatymą, bei taisyti jo trūkumus.

,,Linava“ pagrindines problemas mato kitur. Jie muša į krūtinę įrodinėdami, kad sumoka didelius mokesčius Lietuvos valstybei bei tvirtina, kad nemažai įmonių keliasi į kitas valstybes, nes ten darbo jėga pigesnė ir mokesčiai mažesni. Teisinasi, kad vairuotojams nepatogu naudotis banko paslaugomis ir jie patys prašo, kad jiems būtų mokama grynais pinigais. Taip išeina, kad vairuotojai pasirašo sau nuosprendį ir toliau gauti atlyginimą ir dienpinigius kasos orderių pavidalu – nuo ko paskui patys nukenčia?

Posėdžio pabaigoje buvo pasiūlyta finansų ministerijai atlikti tyrimą apie transporto sektoriaus naudą Lietuvai ir jos žmonėms. Labai laukiame tyrimo rezultatų.

Džiaugiamės, kad sulaukėme Finansų ministrės R.Bikštytės ir Seimo narių T.Tomilino, A.Syso, LKukuraičio palaikymo. Dėkojame komiteto pirmininkui M.Lingei už profesionalų moderavimą.

Nors ir ,,Linava“ stengiasi diskredituoti profsąjungas, Lietuvos profesinių sąjungų Aljansas kartu su Lietuvos vežėjų profesine sąjunga toliau gins darbuotojų, dirbančių Lietuvoje, teises. Lietuvos transporto vežėjams aktualus Mobilumo paketas, pigi darbo jėga ir lengvatos, tačiau mūsų profsąjungai prioritetas – žmonių darbo sąlygų ir skaidrumo klausimai.

Dalinkitės:
Facebook
El. paštu

Skaitykite kitas naujienas