Iš ,,Vlantana Norge“ vairuotojai reikalauja iš 1, 5 mln. EUR kompensacijos

Lietuvių valdoma pervežimo bendrovė ,,Vlantana Norge“  2020 m. sausio 11 d. gavo civilinį ieškinį: 52 buvę įmonės darbuotojai, reikalavo daugiau nei 16 mln. NOK (Norvegijos kronų) kompensacijos. Ieškinys buvo skirtas ne tik įmonei, bet ir buvusiam generaliniam direktoriui Vladui Stončiui (jaunesniajam).

,,Vlantana Norge“ vardas eskaluojamas jau nuo 2019 metų rudens. Įmonė išgarsėjo, kaip mokanti nepakankamus arba labai mažus atlyginimus. Manoma, kad šioje įmonėje vyrauja finansinis šešėlis, o valstybė taip prarado apie šimtą milijonų kronų mokesčių.

Ilgą laiką šios įmonės skandalai keitė vienas kitą. O kol ,,Covid-19“ paralyžavo Norvegiją, policijai įsikišus, įmonė prarado visą klientų ratą. 2020 m. vasario mėn, Norvegijos viešųjų kelių administracija panaikino visas licenzijas, todėl  ,,Vlantana Norge“ tolesnė veikla tapo neįmanoma.

Lygiagrečiai policijos tyrimui, kuris tebevyksta, 52 buvę darbuotojai nusprendė paduoti į teismą  ,,Vlantana Norge“  bandydami užsitikrinti kompensacijas už neišmokėtus atlyginimus. Būtent šis teismo procesas šiandien ir prasideda Øvre Romerike apygardos teisme.

Vairuotojams, kuriems vidutiniškai reikalavo maždaug 300 000 kronų, atstovauja advokatų kontora „Andersen & Bache-Wiig“. jie savo išvadose bylą apibūdina taip: ,,Vlantana Norge“  ir generalinis direktorius V. Stoncius naudojosi ieškovų pažeidžiamumu ir ilgą laiką sistemingai pažeidinėjo pagrindines darbuotojų teises. Visa tai rodo kaip plačiai paplitęs socialinis dempingas. Įmonės darbuotojai tai apibūdina kaip ,,baimės režimą“, kai darbuotojai engiami ir jais manipuliuojama. Vairuotojai tvirtina, kad jie turėjo pasirašyti savo pačių atleidimus iš darbo, kurie buvo be datų, parengti norvegų kalba, kurios niekas nesuprato. Taip pat buvo verčiami pažeidinėti vairavimo ir poilsio režimo taisykles.

Advokatų kontora „Andersen & Bache-Wiig“ asmeniškai atsakingu už pažeidimus  ,,Vlantana Norge“ paskyrė Vladą Stončių. Argumentai kalba, kad generalinis direktorius žinojo apie padarytus pažeidimus bei  įmonės organizavimą, kontrolę, todėl turi atlyginti nuostolius, kuriuos ieškovai patyrė per visą darbo laikotarpį.

Patenkinus ieškovų ieškinį, ,,Vlantana Norge“ vadovas gali būti laikomas asmeniškai atsakingu už didelę milijonų sumą, nes panašu, kad įmonė negali padengti visos ieškinio sumos.

Savo ruožtu įmonė pradėjo agresyvią kontrataką ieškovams. Jie mano, kad patys vairuotojai gali būti apkaltinti dėl susiklosčiusios padėties: „tai aiški kaltinamųjų pozicija, kad darbuotojai užsieniečiai sąmoningai nepraneša apie nemalonias darbo vietos sąlygas, lygiomis teisėmis su savo darbdaviu prisideda tiek prie nusikalstamumo darbe, tiek dėl konkurencijos iškraipymo Norvegijos darbo rinkoje. Todėl atrodo pagrįsta ir teisinga, kad ieškovų nelojalus pasyvumas turi pasekmių šios bylos baigčiai “ – rašo advokatė Sandra Latotinaite, atstovaujanti „Vlantana Norway“ teismo procese.

Advokatė S. Latotinaite atstovavo buvusiems „Vlantana Norge“ darbuotojams panašioje byloje 2019 m. Dabar ji atstovauja kitai šaliai Norvegijoje.

„Vlantana Norge“ advokatė buvo iškviesta kaip liudytoja ieškovams. Tačiau ji liudija tiek, kiek reikalaujama ypatingoje situacijoje. 2019 m. ji atstovavo dviem buvusiems darbuotojams panašioje kompensacijos byloje prieš įmonę. Tuo metu tai baigėsi taikos sutartimi, kai vairuotojams buvo sumokėta visa reikalaujama maždaug 1,5 milijono kronų suma. Žvelgdama atgal, ji taip pat padėjo viešai paskelbti visas bylos detales ir žiniasklaidai pareiškė, kad „Vlantana Norge“ vykdė „modernią vergiją“. Tuomet jos naudojami įtarimai ir argumentai yra klaidinamai panašūs į tuos, kuriuos dabar naudoja advokatų kontora „Andersen & Bache-Wiig“. Advokatė nusprendė pakeisti šalį bei priimti valdybos pareigas įmonėje ir nuo to laiko buvo įmonės teisinis veidas viešumoje.

S. Latotinaitės vaidmuo užtikrinant buvusių darbuotojų kompensacijas 2019 m. yra labai svarbus dabar pradedamam teismui. Todėl „Andersen & Bache-Wiig“ pasikvietė advokatę, kuri atstovauja „Vlantana Norge“, ieškovų liudytoja.

Advokatė Lina K. Smorr vadovauja bylai 52 buvusių „Vlantana Norway“ darbuotojų vardu. Be kita ko, ji liudytoja pasikvietė kitos šalies advokatę Sandrą Latotinaitę.

Liudytojų sąraše yra ir kiti buvę darbdaviai. Be S. Latotinaitės, buvo iškviesta daugybė kitų įdomių liudininkų. Pagal preliminarų pažangos planą, be ankstesnių klientų „Mowi“ ir „Postnord“, paaiškinimus pateiks ir policijos, Norvegijos darbo inspekcijos, Norvegijos viešųjų kelių administracijos nusikaltimų skyriaus ir Mokesčių administracijos atstovai. Lietuvos įmonės įkūrėjas Vladas Stončius vyresnysis taip pat liudys baigiantis daugiau nei du mėnesius truksiančiame teisme. „Lastebil.no“ nuolat stebės teismo procesą ir kelyje pateiks atnaujinimus.

Pagal: https://lastebil.no/Aktuelt/Nyhetsarkiv/2020/Mandag-begynner-en-av-transportnaeringens-stoerste-rettssaker-noensinne?fbclid=IwAR1seToZftw1p1U–beAavyNjhq76_g48bAVIU9F_m8695YIivCGPCi65_k

Dalinkitės:
Facebook
El. paštu

Skaitykite kitas naujienas